Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kurz první pomoci

   Hustý dým se vyvalil ze třídy na chodbu, kde zmateně pobíhala jedna ze studentek poleptaná kyselinou. Volání o pomoc se rozléhalo budovou gymnázia. Zplodinami omámená dívka upadla do bezvědomí na podlahu hned vedle člověka, jemuž z předloktí trčela střepina z rozbité porcelánové misky po výbuchu laboratoře. Všude byla krev.

   Mohla by to být tragická událost naší školy, při které by zemřely dvě studentky. Taková byla bilance záchrany lidí při nácviku první pomoci v modelové situaci, kterou byl výbuch chemické laboratoře. A nebyla to jediná ukázka skutečné události. Při simulaci autonehody by zemřeli další dva lidé.

   Ani státní svátek a vidina volného dne ve středu 28. října 2009 neodradila dvanáct studentek Gymnázia v Moravských Budějovicích od účasti na kurzu první pomoci s názvem „Záchranář“. Sestava lektorů již předem napovídala, že tato akce bude opravdu netradiční. Byli jimi velitel zásahu HZS, potápěč a zdravotnický instruktor ČČK v jedné osobě, studentka VOŠ zdravotní obor záchranář a zdravotník zotavovacích akcí v druhé osobě a celou lektorskou sestavu uzavírala studentka znojemského gymnázia, která s velkou věrností zvládala namaskovat jakákoli zranění.

Program byl založen na nových výukových metodách s praktickými nácviky a modelovými situacemi se zpětnou vazbou poskytnutou natáčením na kameru. Po dopoledním teoretickém školení s okamžitým praktickým nácvikem všech možných zdravotních komplikací, se kterými se mohou naši studenti setkat v běžném životě, se v odpoledních hodinách mohlo přistoupit k reálným zásahům. Šest studentek bylo namaskováno podle příslušných zranění odpovídajících dané situaci a dalších šest je zachraňovalo. Program kurzu byl obohacen návštěvou Hasišcké záchranné stanice v Moravských Budějovicích.

   Zvídavost, snaha a výdrž účastníků devítihodinového kurzu byla opravdu veliká. Věřím, že získané poznatky pomohou všem proškoleným vyrovnat se s mnoha událostmi ohrožujících život, ke kterým se mohou nachomýtnout. Velký dík patří především našim lektorům, kteří prokázali svoje profesionální kvality nejen co se týká záchranářství, ale také v přístupu k mládeži. Jejich nasazení bylo obdivuhodné.