Jdi na obsah Jdi na menu
 


Astronomie, Země

22. 9. 2010

http://www.aldebaran.cz/animace/index_kos.html - animace družic a jiné animace

animace ke střídání ročních období - www.youtube.com/zsjindra

http://astronomia.zcu.cz/ - Sluneční soustava, vznik a vývoj Země a další
http://astronomia.zcu.cz/objekty/nase/2235-cerna-dira-ve-stredu-galaxie - animce černé díry uprostřed Galaxie
http://astronomia.zcu.cz/hvezdy/vznik/820-animace - animace rodících se hvězd

www.astro.pef.zcu.cz - astronomický server FP ZČU v Plzni

http://www.worldtime.org/index.html - aktuální osvětlení zemského povrchu, můžete si nastavit jakoukoli zemi na světě

http://www.astronomie.cz/
Nainstalujte si prohlížeč naší Galaxie a Sluneční soustavy, jmenuje se Celestia.

http://www.planetary.org/programs/projects/drive_a_mars_rover/ - Zkuste si řídit vozítko pohybující se po povrchu Marsu! Vyzkoušejte si pocity vědců kteří již několik let řídí pohyb průzkumných vozítek Spirit a Oportunity na povrchu planety Mars. Pomocí svého počítače můžete ovládat některé z vozítek sestavených ze známých kostiček Lego a umístěných v krajině podobné té marsovské.
Pomocí jednoduchých příkazů může “malý řidič” ze svého počítače rozhodovat o tom co vozítko udělá (jízda vpřed, vzad, vlevo, vpravo) a díky webové kameře umístěné přímo na roveru je hned vidět jak byl jeho příkaz vozítkem vykonán.
I když se připojíte “pouze” přes půlku světa (vozítka jsou umístěna ve vědeckých střediscích v USA) můžete mít dojem, že opravdu jezdíte s robotickým vozítkem na jiné planetě. Používaná vozítka “Red Rover” stavěli studenti z různých amerických škol zapojených do projektu. Marsovská krajina v níž se vozítka pohybují je také dílem dětských návrhářů.

http://mfweb.wz.cz/astronomie/index.htm - matematicko-fyzikální web mimo jiné i s astronomickými informacemi a matematickými hříčkami.

http://www.e-learn.cz/demonstrace/multimedia/earth.htm oběh Země kolem Slunce v podobě pohyblivé prezentace s mluveným doprovodem

http://tycho.usno.navy.mil/vphase.html - Měsíční fáze v kterémkoli dni, stačí si zadat datum

Na stránkách http://sputnik.hvezdarna.cz najdete krátký vzdělávací pořad "Hon na družici" věnovaný pozorování umělých družic Země. Jeho součástí je mj. návod, jak takový satelit snadno zahlédnout na vlastní oči, bez jakýchkoli speciálních pomůcek.